Przebudowa Teatru Capitol
Choć o powstaniu wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol mówi się w kontekście roku 1955, korzenie tej zasłużonej dla miasta instytucji kulturalnej sięgają znacznie głębiej. Pierwsze inicjatywy artystów zrzeszonych później w jego ramach były podejmowane już od roku 1945, kiedy to do Wrocławia zaczęli napływać wybitni artyści znani ze scen teatrów muzycznych przedwojennej Polski. Dziś ta szacowna instytucja szukająca kompromisu pomiędzy tym, co tradycyjne oraz tym, co awangardowe, doczekała się gruntownej przebudowy, która nie byłaby możliwa, gdyby nie dostęp do funduszy unijnych.
Zarówno przebudowa, jak i modernizacja teatru to efekt funkcjonowania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz XI Osi Priorytetowej Programy Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Mówimy przy tym o projekcie partnerskim, za który odpowiedzialny jest nie tylko sam teatr, ale również Miasto Wrocław stawiające na systematyczny rozwój instytucji kultury będących jednym z jego znaków rozpoznawczych.
Sam budynek teatru jest efektem prac osób zrzeszonych w krakowskiej pracowni KKM Kozień Architekci, to bowiem właśnie zaprezentowana przez nie koncepcja wygrała konkurs zorganizowany w roku 2005. O tym, że wybór okazał się trafny najlepiej świadczy zresztą to, że otrzymał on prestiżowe wyróżnienie Projekt Roku 2005 przyznane przez krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Generalnym wykonawcą prac remontowo-modernizacyjnych została firma Warbud.
Sam gmach teatru powstał w odległy roku 1929, przed drugą wojną światową uchodził przy tym za perłę literatury ekspresjonistycznej. Niestety, już w czasie jej trwania nastąpiły pierwsze uszkodzenia, w czasie działań wojennych ucierpiał przy tym przede wszystkim budynek frontowy. Prace modernizacyjne nie objęły jednak wyłącznie elewacji zewnętrznych. Zmieniła się również scena teatru – do tej pory mała i płytka, co było konsekwencją nietypowej funkcji, jaką budynek ten pełnił przed wojną funkcjonując jako kinoteatr. Zmiany przyczyniły się również do unowocześnienia kulis i zaplecza technicznego.
Opublikuj komentarz