W Polsce jest jeden z największych mostów na świecie

W Polsce zakończono budowę jednego z największych mostów na świecie. ‎Znajduje się on we Wrocławiu, przecinając rzekę Odrę oraz wyspę Rędzińską, od której otrzymał ‎on swoją nazwę (Most Rędziński).

Prace nad nim trwały od 2008 roku, jednak osiągnięty efekt jest ‎po prostu zadziwiający. Konstrukcja posiada 1742 metry, wznosi się na 612 metrów oraz gwarantuje ‎trzy pasy ruchu na całej swojej długości. Zainwestowano w nią ponad 570 milionów, jednak było ‎warto – jeden z największych mostów na świecie robi ogromne wrażenie.

Most bije aż pięć rekordów.

Warto zapoznać się z nimi, aby jeszcze bardziej docenić jego znaczenie ‎dla województwa dolnośląskiego i całej polski.

Posiada on najwyższy pylon wśród polskich mostów, ‎wznoszący się na wysokość 122 metrów.

Do tego dochodzi najdłuższe przęsło żelbetowe (256 ‎metrów) czy chociażby najdłuższy żelbetowy post podwieszony w Polsce (512 metrów).

Nie ‎sposób także nie wspomnieć o jego powierzchni. Posiadając 70 tysięcy metrów kwadratowych, ‎Most Rędziński jest największym mostem żelbetowym na świecie. Nie dorównuje mu nawet most ‎przez zatokę Chesapeake w amerykańskim stanie Virginia, uznawany za jedno z najlepszych dzieł ‎architektonicznych ostatniego stulecia ,czy Most Manchac Swamp Bridge, jeden z najdłuższych ‎mostów amerykańskich.

Na poniższym filmiku możemy zobaczyć jak wyglądała jego próba obciążeniowa:


Chociaż budowa mostu rozpoczęła się w 2008 roku (dokładniej 20 maja, kiedy doszło do zatwierdzenia oraz podpisania ‎stosownej umowy), spore zmiany spowodowane wylaniem Odry delikatnie opóźniły i utrudniły ‎przeprowadzanie poszczególnych działań. W rezultacie budowa mostu wydłużyła się o prawie ‎czterdzieści dni. Porównując sytuację do tej, jaka towarzyszy często innym konstrukcjom, nie jest to spore opóźnienie, a wszystko wynika z bardzo dobrze przygotowanego ‎projektu oraz z szeregu odpowiednio przemyślanych działań przeprowadzanych przez ‎doświadczonych specjalistów.

Most Rędziński oddano do użytku w sierpniu 2011 roku i od tego ‎czasu stanowi jeden z najchętniej i najczęściej wykorzystywanych polskich mostów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *