Otwarcie Lubelskiego Parku Technologicznego
Od momentu przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej wiele mówi się o rozwoju Polski Wschodniej. W ambitnych planach szczególne miejsce zajmuje Lublin, zwraca się bowiem uwagę na to, że jest to nieformalna stolica regionu. W ostatnich miesiącach deklaracje coraz częściej zyskują konkretne formy, czego najlepszym dowodem jest oficjalne otwarcie Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego dokonane przez minister Elżbietę Bieńkowską i wicepremiera Krzysztofa Hetmana.
Uroczystość została połączona z obchodami 40-lecia Centralnego Laboratorium Aparaturowego Uniwersytetu Przyrodniczego stając się okazją do dyskusji na temat połączenia wieloletnich doświadczeń i innowacyjnego podejścia typowego dla projektów realizowanych w ostatnich latach.
W czasie uroczystości wiele uwagi poświęcono zadaniom, jakie stoją przed osobami odpowiedzialnymi za rozwój instytucji w szczególny sposób akcentując projekty realizowane na jego terenie w ramach Programu Rozwoju Polski Wschodniej. Zwracano również uwagę na to, że, pomimo oficjalnego otwarcia, prace nad charakterem parku ciągle trwają, docelowo bowiem będzie on zajmował budynek składający się z aż pięciu segmentów. To właśnie tu skoncentruje się działalność tych przedsiębiorstw, które będą wykorzystywały możliwości parku, zakończenie budowy pierwszych dwóch segmentów sprawia zaś, że obiekt może zacząć swobodnie funkcjonować.
Jednym z najważniejszych projektów realizowanych dzięki Parkowi jest znalezienie przestrzeni dla infrastruktury laboratoryjnej niezbędnej do realizowania wyznaczonych mu zadań przez Uniwersytet Przyrodniczy. Na szczególne zainteresowanie zasługuje wspomniane już Centralne Laboratorium Aparaturowe, którego uroczyste otwarcie także uświetniła wizyta minister Bieńkowskiej. Z laboratorium tego mają korzystać nie tylko naukowcy z UP w Lublinie, ale również z innych instytucji naukowo-badawczych. Ma ono być również dostępne dla przedsiębiorców zainteresowanych certyfikowanymi pracami badawczymi oraz pomiarowymi. Inicjatorzy projektu mają przy tym nadzieję, że pomoże on w nawiązaniu bliższych relacji pomiędzy przedstawicielami środowisk naukowych i gospodarczych.
Opublikuj komentarz