Nowy Most na Wiśle pod Kwidzynem

Nowy Most na Wiśle pod KwidzyniemJedna z najbardziej spektakularnych inwestycji ostatnich lat w naszym kraju. „Budowa mostu przez rzekę Wisłę koło Kwidzyna, wraz z dojazdami, w ciągu drogi krajowej nr 90″ to pełna nazwa projektu, którego inwestorem była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku.

Celów budowy mostu wartego 366 mln złotych było wiele m.in. – poprawa dostępności transportowej południowego regionu województwa pomorskiego

  • – skrócenie czasu dojazdu do aglomeracji trójmiejskiej
  • – zoptymalizowanie odległości pomiędzy Kwidzynem a lewym brzegiem Wisły
  • – uzyskanie przez prawobrzeżnej Wisły dostępności do autostrady A1
  • – poprawa stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym
  • – obniżenie kosztów związanych z ruchem pojazdów w rejonie doliny dolnej Wisły, który jest obszarem chronionym w ramach programu Natura 2000 m.in. jako miejsce lęgu rzadkich gatunków ptaków

Aby sprostać wymaganiom środowiskowym sama inwestycja stała się wyjątkowa. Most na Wiśle pod Kwidzyniem, to na tą chwilę najdłuższy most na świecie typu extradosed.

Nowoczesna inwestycja

Taka właśnie konstrukcja tej inwestycji, będąca połączeniem konstrukcji podwieszanej z parametrami technicznymi typowego mostu belkowego sprawiła , że budowa mostu i on sam nie ingeruje tak mocno w otaczający go i objęty ochroną ekosystem. Oby więcej takich właśnie inwestycji. Poza tym licząca sobie 800 m przeprawa skraca znacząco czas dojazdu do Trójmiasta.

Dojeżdżając do pracy, niektórzy zmuszeni byli spędzać w drodze 3 godziny, teraz czas przejazdu skrócił się do 40 minut, ponieważ nie trzeba nadkładać przeszło 40 kilometrów. Oto co znaczą mądrze zainwestowane pieniądze.

Nowy Most na Wiśle pod Kwidzyniem, to cud nad Wisłą

Dla większości mieszkańców to prawdziwy cud nad Wisłą i możliwość kompletnej zmiany trybu życia. Jeszcze nie tak dawno, królowa polskich rzek odcinała Kwidzyń od świata, choć wydaje się to nieprawdopodobne, dziś nad Wisłą rozciąga się przepiękna wstążka 2 pasmowej drogi z przeprawą dla zwierząt.

Przepiękny i użyteczny pomnik nowoczesnej infrastruktury. Dzięki takim przedsięwzięciom można odczuć, że inwestycje drogowe w Polsce idą pełną parą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *