Inwestowanie w złoto – czy się jeszcze opłaca?

inwestowanie w złotoGeorge Soros stwierdził: „Kruszec zawiódł inwestorów” nie on jeden odwraca się od złota, po 12 latach wzrostów nastąpiły poważne spadki, inwestorzy odnotowali 30% spadki i wygląda na to, że nie jest to krótka dekoniunktura, ale niestety dłuższy trend spadkowy.

Czy trend spadkowy się utrzyma?

Ostatni taki trend spadkowy trwał 5 lat. Nie oznacza to, że posiadacze odnotowali przez ten czas same straty, ale złoto straciło właśnie wtedy około 30% Co będzie dalej? Najprawdopodobniej jednak sytuacja bessy się powtórzy, co zresztą nie jest niczym zaskakującym po tak długim, przypominamy, 12 letnim okresie hossy, w którym cena kruszcu poszła zdecydowanie w górę.

Inwestowanie w złoto – patrz długoterminowo

Nie zapominajmy też, że wciągu tego przeszło 10 lecia sztabki złota zwielokrotniły swoją wartość o 500%, co wzbija się w górę musi spaść to nie tylko prawa fizyki, ale i finansów. Jednak co spada, w końcu musi odbić w górę. To kolejne prawo rynku. Jeśli więc planujemy inwestować w ten właśnie kruszec w perspektywie długoterminowej, to na pewno nam się to opłaci.

Skoro już wiemy, że warto i pod jakimi warunkami nam się to opłaci, pora odpowiedzieć na pytanie, jak najlepiej inwestować w złoto? Czy kupować je w formie materialnej, czy jedynie wirtualnej poprzez fundusze inwestycyjne? Sprawa jest dość oczywista w związku z tym, że przy wirtualnych inwestycjach trzeba zapłacić prowizję, lepiej zdecydowanie zakupić czyste sztabki i trzymać je w bezpiecznym miejscu.

Prognozy to nie wszystko

Co do prognoz samych analityków prognozy w tej chwili raczej nie wyprzedzają rzeczywistości, a jak słusznie twierdzą niektórzy inwestorzy, raczej gonią rzeczywistość. Przy początkowych spadkach, analitycy dość długo nie mogli się zdecydować, czy to chwilowa dekoniunktura czy już zmiana 12 letniego trendu.

Dziś raczej jest jasne, że nastąpiła zmiana trendu, pozostaje śledzić sytuacje i próbować dowiedzieć się jak długo może ona potrwać, i jak ta dekoniunktura może być głęboka.

Czy inwestowanie w złoto się opłaci?

Można się jednak obawiać, że ze względu na trudną sytuację tak gospodarczą jak i międzynarodową, a co za tym idzie niestabilność rynków jeszcze długo trudno będzie o jakieś oparte o konkrety prognozy i analizy rynku surowców.

Z drugiej strony ta właśnie cała wspomniana wyżej sytuacja gwarantuje, że złoto powróci do łask i może się okazać, że nastąpi to szybciej niż później.

2 komentarze na temat “Inwestowanie w złoto – czy się jeszcze opłaca?

  1. Wszystko zależy od sytuacji rynkowej i budżetu jaki posiadacie – nie ma opcji, żebyście z dnia na dzień zarobili na nieruchomościach. To wymaga długoterminowości, ale potencjał takich inwestycji jest i to spory, tylko musicie umieć tym zarządzać. Zerknijcie do JARTOM, jakie widać tam okazje.

  2. Inwestowanie w złoto ma największy sens kiedy kupujemy je fizycznie – dopiero wtedy realnie zabezpieczamy się od bankructw stron trzecich (pośredników/funduszy inwestycyjnych). Poza tym unikamy regularnych płatności za zarządzanie i mamy gwarancję pełnej mobilności – w razie potrzeby wystarczy zapakować swoje złoto i na końcu świata można je wymienić na lokalną walutę lub niezbędne produkty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *