Domek letniskowy nad jeziorem – czy to dobra inwestycja?

domek letniskowy nad jezioremKiedy mówimy o inwestycjach w nieruchomości z reguły myślimy o mieszkaniu lub domu, ba niekiedy nawet całej kamienicy, a czemu by nie, jeśli nas stać. Inwestycja zapewne zwróci się dużo wcześniej i dużo wcześniej zacznie przynosić wymierne zyski.

No, ale co z domkiem, czy na tym w ogóle można zarobić z prawdziwego zdarzenia? Tak, ale oczywiście pod pewnymi warunkami. Zarabiać będziemy na nim tylko wtedy, jeśli to nie my będziemy spędzać tam letnie wakacje.

Domek letniskowy z czym to się je

Domek możemy wykorzystywać przez pozostałą część roku, musimy go odpowiednio do tego przystosować, ale aby na siebie zarobił i przyniósł dochód latem musimy niestety oddać go letnikom. Taka inwestycja tania nie będzie. Gotowy domek letniskowy przykładowo typu Brda to koszt jakiś 40 tysięcy, oczywiście przy założeniu, że mamy już działkę, żeby go postawić.

Domek letniskowy nad jeziorem – inwestycja na bogato?

Musimy go jeszcze wyposażyć i tu są dwie szkoły, albo najtaniej jak się da, albo ekskluzywnie, aby móc podnieść cenę najmu. W obu przypadkach musimy się jednak liczyć z koniecznością corocznego odświeżenia, napraw, jeśli nie remontu. I to w różnym zakresie, trudnym do przewidzenia i wcześniejszego oszacowania kosztów.

Jeśli zakupimy takowy domek nad jeziorem na kredyt, który będziemy chcieli spłacać z zysków, to o godziwy zysk może być trudno. W gorszych latach na pewno będzie dobrze jak wyjdziemy na zero. To inwestycja, która przyniesie zyski tylko w długofalowej perspektywie i wersja inwestowania raczej tylko dla zamożnych.

A może domek w stylu holenderskim?

Lepiej już raczej kupić mobilny domek holenderski i oprócz wynajmu, korzystać z niego samemu. Przy czym i tak staniemy przed prawnym dylematem czy potrzebne nam jest pozwolenie na budowę czy nie. Niestety w naszych polskich warunkach co Gmina to opinia.

Domek holenderski nie koniecznie musi być tańszy, szczególnie w wersji całorocznej, ale jego przewagą jest mobilność, która przy odrobinie szczęścia pomoże nam ominąć przepisy prawa budowlanego i ograniczyć koszty.

A zatem…

A domek holenderski może być równie komfortowy, jak klasyczny domek letniskowy. Jednak suma sumarum, jeśli dysponujemy większą ilością gotówki do zainwestowania, jednak korzystniej z pewnością będzie je ulokować w nowoczesne mieszkanie o dobrej lokalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *