Co warto sprawdzić przed zakupem nieruchomości?

zakup nieruchomościZakupując dom lub mieszkanie nierzadko podlegamy swoistego rodzaju euforii.

Zapominając, że przed sfinalizowaniem umowy kupna-sprzedaży, nie tylko warto, ale koniecznie należy sprawdzić kilka istotnych spraw. Brak sprawdzenia pewnych okoliczności może kosztować nas bardzo wiele, łącznie z utratą prawa do nieruchomości i stratą pieniędzy.

Przeanalizuj nieruchomość

Pierwszą rzeczą jaka definitywnie wymaga sprawdzenia przed finalizacją transakcji jest dokładne przeanalizowanie zapisów w księdze wieczystej. Kontroli wymaga kwestia własności i ewentualnych obciążeń spoczywających na nieruchomości. I tutaj istotna uwaga nie wszystkie obciążenia muszą zostać wykazane w księdze wieczystej.

Deklaracje miej na piśmie

Dopytajmy więc o ewentualne umowy najmu, dzierżawy. Wszelkie deklaracje musimy mieć oczywiście potwierdzone na piśmie. Ale księga wieczysta to rzecz jasna nie wszystko. Kolejną rzeczą wymagającą skrupulatnego zbadania jest rejestr gruntów i zabytków. Jeśli na naszej nieruchomości znajdować się będzie historyczna zabudowa należy zweryfikować jej obecność w rejestrze zabytków.

Dalej – co warto sprawdzić przed zakupem nieruchomości?

Posiadanie nieruchomości o takim charakterze wiąże się z wieloma obciążeniami, albo koniecznością przekazania jej Skarbowi Państwa. Poza tym należy sprawdzić przeznaczenie nieruchomości zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego oraz to czy budynek lub budynki zostały wzniesione zgodnie z obowiązującym prawem.

A podatek?

Zawczasu warto znać wysokość podatku gruntowego i upewnić się, że za kilka lat w naszym przyszłym salonie nie jest planowana autostrada. Oczywiście nie możemy poważać się na kupno jakiejkolwiek nieruchomości bez jej obejrzenia i zweryfikowania podanych nam wcześniej informacji.

Tylko zobaczenie budynku na żywo może uzmysłowić nam ewentualne wątpliwości czy potencjalne problemy, które możemy zażegnać przecież jeszcze przed kupnem.

Radca prawny pomoże

Kiedy warto zwrócić się z pomocą do radcy prawnego?

To zależy naprawdę tylko i wyłącznie od nas i naszego osądu, ale jeśli nasza inwestycja jest droga, nie należy ryzykować i wręcz trzeba zainwestować w dokładną analizę prawną przed dokonaniem transakcji.

Czy teraz już wiesz co warto sprawdzić przed zakupem nieruchomości?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *